FİBER AYDINLATMA

Fiber Aydınlatma Bir Dma Elektrik Markasıdır...

Bizi Arayın
+90 533 450 41 03

Fiber Aydınlatma

Fiber Aydınlatma

Fiber Aydınlatma

Fiber aydınlatma, bir ışık kaynağında üretilen ışığın plastik fiber optik kablolar ile belirlenen yerlere taşınmasına denir. Bu aydınlatmada fiber optik kablolar ışığın taşınmasını, ışık kaynağı ise ışık üretimini sağlar.

Bu aydınlatmada 0,25 mm – 0,50 mm – 0,75 mm – 1mm -1,5 mm – 2 mm -2,5 mm – 3 mm kalınlıklarında üretilen ucundan ışık veren fiber optik kablo kullanılır.  Genel olarak uç kısımları tavana çok yakın şekilde kısa kesilerek kullanılır.  Tercihe bağlı olarak uç kısmına değişik yansıma şekilleri veren cam veya plastik sonlandırıcı (optik veya plastik lens ) takılarak tavanda değişik şekiller elde edilebilir.

Fiber aydınlatmayı diğer aydınlatma şekillerinden ayıran en büyük ve ilk akla gelen özellikleri

  • İstenilen miktarda fiber optik kablonun aynı anda kontrol edilebilmesi (bir ışık kaynağından 1 adetten 3000 adete kadar kontrol edilebilmesi )
  • Müdahale kolaylığı ( ulaşılması veya tekrardan müdahale edilmesi zor mekanlarda ışık kaynağını daha rahat müdahale edilebilir yerlerde kullanılıp ışık taşınması  )
  • Hayal gücü kadar çeşit ( tasarımcının hayal gücüne bağlı olarak istenilen şekil ve adette kolayca üretilip devreye alınması )
  • Tehlikesizlik (ışık taşıyıcısı olması sebebi ile üzerinde veya yüzeyinde herhangi bir voltajda elektrik bulundurmamasından dolayı elektrik çarpması vb tehlikelerinden uzaktır. )
  • Arıza yapmaması (plastik bir malzemeden yapılmış ve makine olmamasından dolayı herhangi bir bozulma yapmamaktadır. )
  • Esneklik ( plastik ve esnek olmasından dolayı istenilen şekle çok kolay girer. )

Fiber aydınlatma esas olarak iki ayrı bölümden oluşur.

Bunlardan ilki ışık kaynağı: firmamızda tek renk ve renk değiştiren olmak üzere 2 ana çeşit

Tek rengin beyaz- gün ışığı – mavi –kırmızı – yeşil ana renkler olmak üzere çeşitleri

Renk değiştiren ışık kaynağının uzaktan kumandalısı – dmx kontrollüsü – cep telefonu ile kontrol edilebileni vb. olmak üzere on farklı çeşidi bulunmaktadır.

Dalga ve yıldızların sönüp yanmasını sağlayan modellerimizde bulunmaktadır.

İkincisi plastik fiber optik kablo bağı: bu kablo adeti tasarımcının tercihine bağlı olarak istenilen uzunluk ve kalınlıkta ayarlanıp bir araya getirilmektedir.

Bunlara ek olarak tavanda oluşturulmak istenen bir efekt varsa optik veya optik olmayan sonlandırıcıların fibere montajı ile elde edilebilir ve opsiyon eldir.

Fiber aydınlatma yapmak için tasarımcının isteğine veya projeye bağlı olarak ihtiyaç olan uzunlukta ve kalınlıkta kesip bir araya getirilerek bir fiber optik kablo bağı oluşturulur. Bu bağ belirlenen ışık kaynağına eklenerek ışığın fiber optik kablolar sayesinde önceden belirlenen yerlere veya armatürlere taşınması sağlanır. İsteğe bağlı cam ve plastik sonlandırıcılar sayesinde tavanda farklı şekiller elde edilerek hayallerin ötesinde bir aydınlatmaya sahip olmanızı sağlar.

Sonlandırıcıların kullanım amacı

  • Tavanda veya kullanılan yerde daha estetik ve farklı şekiller elde edilmesi
  • Bir noktaya yoğunlaşma isteği (noktasal spot )
  • Daha fazla ışık elde edilme isteği (mercek )
  • Daha yatay ışıklandırma isteği (yayma)

Kullanılabilecek mercekler sayesinde istenilen sonuçlar rahatlıkla elde edilebilir.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir